Rancangan Pengajaran

Ahli Kumpulan;
Azahar Samah PPG/10220/11
Azha Mohamed PPG/10216/11
Baharom Mohamed PPG/10219/11
Bakri Hamad PPG/10072/11
Zamri Mukhtar PPG/10152/11
Zol Awang PPG/10217/11


Rancangan Pengajaran

Matapelajaran – Bahasa Melayu
Kelas – Tahun 4 Terbilang
Bilangan Murid – 30 Orang
Tarikh – 22 Mei 2011
Tema – Kemahiran Berbahasa
Tajuk – Kata Ganda
Masa - 9.40 – 10 – 40

ObjektifPada akhir pelajaran murid – murid dapat:
i. Memahami konsep kata ganda
ii.Memahami konteks penggunaan ka ganda dalam kehidupan seharian
iii. Mengaplikasi penggunaan kata ganda dalam amalan berbahasa.

Hasil pembelajaran
3,1Menyampaikan maklumat tentang sesuatu perkara atau tajuk dengan menggunakan kata,istilah,frasa,struktur ayat yang betul dan laras bahasa yang sesuai.
i.mengemukakan sesuatu maklumat dengan menggunakan laras bahasa yang sesuai.

Fokus sampingan:
Membaca dan mengenal pasti isi utama dan isi sampingan daripada teks

Kemahiran bahasa
1.mengenal pasti idea utama dan idea sokongan
2.menjana idea murid

Kemahiran berfikir
1.Menjana idea,mengenal pasti idea utama,idea sokongan
2.membuat kaitan dan perhubungan
3.membanding dan membeza

Kemahiran belajar
Mengelas dan merumus idea

Kecerdasan pelbagai
Kontekstual,interpersonal,konstruktivisme,verbal linguistik,emosi,teknologimaklumatdankomunikasi

Pengetahuan sedia ada

Murid sudah menguasai konsep kata kerja.

Aktiviti
Set Induksi 5 Minit
Murid engikuti klip video sambil menyanyi lagu ‘angguk-angguk geleng-geleng’ daripada kumpulan Ahli Fiqir

Media : Klip Video

Langkah 1 – 10 Minit
Guru mencugkil perolehan daripada klip video yang baru diikuti. Murid diminta menghayati sekali klip video ‘angguk-angguk geleng-geleng’ daripada kumpulan Ahli Fiqir dan memerhati laras bahasa yang digunakan.

Media : Klip Video

Langkah 2 – 10 Minit
Edaran nota yang penerangan tentang kata ganda beserta dengan contoh-contoh kata ganda. Murid mengkaji ( memahami ) nota / teks mengenai kata ganda yang disediakan.

Media : Nota Kata Ganta

Langkah 3 – 15 Minit
Murid didalam kumpulan , menyenaraikan kata ganda yang diketahui berdasarkan nota kata ganda di atas, Murid membuat perbandingan semakan hasil kerja kumpulan mereka berdasarkan senarai kata ganda yang di sediakan oleh guru.

Media : Nota Senarai Kata Ganta

Langkah 4 – 10 Minit
Permainan di dalam bilik darjah. Murid secara berpasanga dikehendaki menjawab kuiz kata ganda yang disediakan.

Media : Kuiz Kata Ganta ‘Online’

Penutup - 10 Minit
Murid menjawab soalan latihan yang disediakan.

Media : Set soalan Latihan



Untuk pengukuhan dan pengayaan

Media : Set soalan Latihan